Klipsch cornscala

Паралельно з основним проектом було вирішено зробити АС для квартири. Вибір впав на проект, який виник на форумі klipsch, як симбіоз klipsch lascala i cornwall- cornscala.

Першим почав популяризувати дану АС Боб Крітес, продаючи готові КІТи для її виготовлення. Експериментальним шляхом виникло багато модифікацій даного проекту, найважливішою з яких стала заміна стандартного рупора на більш просунуті: трактрису Брюса Едгара та еліптичну трактрису Дейва Гарріса – fastlane eliptrac. Перший варіант дозволяв генерувати креслення рупора шляхом внесення у програму даних про нижню граничну частоту, кута розкриву та діаметру горла. Другий варіант продається лише у вигляді набору пластин з МДФ, які потрібно самостійно склеїти, зашліфувати та пофарбувати.

По мірі спілкування на форумах та завдяки порадам Ела Клапенбергера(ALK) та Дейва Гарріса(fastlane) було вирішено робити максимальну версію, яку з оригінальними кліпшами ріднить, по суті, лише басова секція.

В якості ВЧ драйвера було обрано b&c de10. Попри його дешевизну, і Дейв, і Ел відзначають його, як кращу опцію, ніж значно більш популярний b&c de120, з лише єдиним недоліком порівняно з останнім – значно більшим розміром драйвера. При прямому порівнянні вони відзначали більшу м’якість та комфорт звучання з дещо меншою детальністю, порівняно з de120.


В якості ВЧ рупора було обрану еліптичну трактрису від fastlane – eliptrac

Як найкращу опцію, підібрану емпірично, Ел порадив B&C DCM50 + рупор fastlane eliptrac 400 з нижньою граничною частотою 310Гц.

На НЧ секції зупинятися не буду, оскільки це класична секція корнскали з динаміком Crites 1526C.

Даний динамік було створено, як заміну стандартному Klipsch K33 і, як заявляє автор, він практично повністю відповідає оригіналу параметрами TS. Приведу дані, які знайшов на просторах інтернету


FS is 26.3, Re is 3.40, VAS is 437.2 liters, BL is 11.63 Tm, QM is 9.19, QE is 0.36, QT is 0.35. Sensitivity is 95.3 db. Coil is 1 mH.

Pmax is 150 watts, Xmax is 7.15 mm, MMS is 87.5 grams, Cms is 0.420 mm/N

На практиці, даний вуфер має дещо кращу віддачу в області басу і дещо нижчу резонансну частоту.

Динамік виробляється на потужностях компанії Eminence, однак прямого аналогу серед їхньої продукції немає. Як заміну часто використовують Kappa 15C, який має дещо вищу резонансну частоту і менш темну подачу в нижній середині.

Даний проект було обрано, оскільки всі необхідні дані є у вільному доступі, а кроссовери можна придбати готові. Серед варіантів – класичний кроссовер Боба Крітеса, його модифікації з використанням кращих комплектуючих, та кроссовери ALK eng. Для себе обрав останній варіант, оскільки автор радо поділився інформацією щодо конструкції та набору драйверів своєї особистої АС та порадив відповідний кроссовер до неї- AP12-400 між вуфером та СЧ та ES5800 між СЧ та ВЧ.

Кроссовер ALK ES400 та ES5800

Для внутрішньої розводки було обрано кабель duelund dca16ga, зроблений по мотивах досить відомого кабелю western electric we16ga. Це мідний кабель у бавовняній ізоляції, просоченій олією.

В якості акустичних терміналів обрано Klei classic harmony binding post.

Відео АС з аналогічними СЧ-секцією та фільтром

Більше фото процесу

Update 1

Перші труднощі з кроссовером. Як виявилося, різниця чутливості СЧ та НЧ більша ніж очікувалося, тому кроссовер у стоковому варіанті не підійде.

З’явився ще один варіант фільтру, який дещо простіший для експериментів і менш дороговартісний: ALK cornscala-wall CSW-450. Фільтр другого порядку з частотами розділу 450 та 6000Гц. На СЧ- атенюатор трансформаторного типу, на ВЧ – резистивного. Нижче фото оригінального кроссоверу та цікавої модифікації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *