Проект НЧ-секції

При розробці НЧ-секції зіткнувся з таким явищем, як відсутність достатньої кількості інформації по одному з найважливіших, якщо не найважливішому, елементі -порті…

Всі програми для розрахунку НЧ- оформлення враховують безліч незначних факторів, таких як різні втрати, об‘єм повітря що витискає динамік та багато інших, ігноруючи при цьому один з головних елементів- порт фазоінвертора. Думаю всі стикалися з таким явищем, як гул багатьох систем з фазоінверторами, через що багато людей вважають це оформлення неправильним за означенням. Однак є і багато референсних систем, які використовують такий тип оформлення і не видають жодних сторонніх призвуків… Проблема насправді криється у правильному розрахунку порта. Всі популярні програми для розрахунку НЧ-оформлення рахують лише частоту настройки порта, при цьому можуть видавати такі значення, як діаметр порта 5 см при довжині 15. Якщо відкрити книгу loudspeaker cookbook, там чітко написано, що довжина порта не має бути суттєво більшою, ніж його діаметр, інакше будуть проявлятися характерні артефакти.

Шукаючи рішення в інтернеті, наткнувся на цікаву програму- bass port master.

Вона платна- 25 у.о., але враховує такі фактори як турбулентність в порті(число Рейнольдса), швидкість руху повітря і розмір повітряної пробки.

Що нам це дає:

1)При перевищенні швидкості 6-9м/с в порті появляються посторонні шуми

2)При числі Рейнольдса вище 60 тисяч порт буде «закриватися» на певній екскурсії динаміка.

3)Розмір повітряної пробки дозволить вирахувати наскільки близько може досягати порт до задньої стінки( автор рекомендує запас мінімум 30%).

Експериментуючи з програмою виявив, що найкращих значень можна досягнути зі щілинним фазоінвертором збільшеної площі.

По попередніх розрахунках в bass box 6 і спілкуючись з кількома іноземними товаришами було встановлено, що оптимальним об‘ємом корпуса для мого динаміка (faital 15pr400) є 215 літрів при частоті настройки 37,5Гц

У такому випадку можна досягнути басу 40Гц практично без спаду

Спочатку планувалася частота 32-35Гц, але оскільки буде по одному динаміку на колонку, то прийшлось піти на певні жертви задля більшої віддачі.

Розрахунок порта:

Важливий нюанс- програма враховує варіант розміщення порта, коли він прилягає до стінок корпуса, у такому випадку відбувається віртуальне подовження порта і заниження розрахункової резонансної частоти на 10-15%, тому для отримання цільової частоти настройки порт має бути коротшим, ніж при стандартних розрахунках.

Програма рахує чистий об‘єм корпуса, не враховуючи об‘єм, який займають порт і динамік. Методом підбору і розрахунків було обрані наступні значення:

Ширина порта = повній ширині передньої панелі 962мм + три перегородки по 19мм(перегородки на всю глибину порта), тобто функціональна ширина порта = 905мм

Висота порта = 5,5см

Глибина порта = 25см

Далі було обчислено об‘єм який витісняє порт:

Програма рахує товщину всіх стінок як однакову(автор додасть опцію різної товщини передньої панелі у наступній версії).

Оскільки частина щілинного порта проходить у фронтальній панелі, то у випадку якщо у Вас вона більшої товщини, ніж бокові стінки, то потрібно рахувати об‘єм, що витісняє порт вручну.

У моєму випадку товщина фронтальної панелі = 38мм, бокових – 19мм, стінка порта буде такої ж товщини- 19мм.

Отже порт витіснить наступний об‘єм:

962*(55+ 19 товщина однієї стінки порту,яка не є стінкою корпусу)*(250-38мм товщина фронтальної панелі, в якій буде проходити частина порта)= 962*74*212=15,1л

Схожим чином обчислено об‘єм, який витіснить динамік= 2,33л

Отже, щоб отримати чистий об‘єм корпусу 215 літрів необхідно додати об‘єми, які витіснить порт, динамік і ребра жорсткості* до чистого розрахункового об‘єму= 215+15,1+2,33= 233л

* цей елемент я відклав на потім, оскільки до кінця не знаю яку конфігурацію буду використовувати

Співвідношення сторін корпусу я обирав якомога ближчим до чисел Фібоначчі 3:5:8, оскільки при цьому утворюється менше стоячих хвиль, і отримав наступні розміри корпуса(внутрішні):

962х600х410мм ( пару зайвих літрів списав на розпорки і демпфування)

3Д модель корпусу

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *