Типи приводів програвачів вінілу

Сьогодні поговоримо про різновиди приводів та переваги і недоліки кожного з них.

Спершу розпочну про теоретично ідеальний привід програвача вінілу: це привід, у якому диск обертається з постійною швидкістю, яка не змінюється від натиску голки, при цьому відсутні всякого роду детонації.


Найкращу стабільність та передачу крутного моменту може забезпечити максимально жорсткий зв’язок між мотором і диском, однак він і передає найбільшу кількість різного роду детонацій на диск, що суттєво підвищує вимоги до якості виробництва комплектуючих для таких програвачів. У свою чергу, “м’який зв’язок”, як пасиковий привід, забезпечує найкращі демпфувальні властивості, що суттєво знижує вимоги до вузлів програвача та двигуна, однак програвачі даного типу мають найменшу стабільність швидкості обертання та крутний момент. У випадку програвачів з м’яким зв’язком використовують максимально важкі диски, жорсткі нитки та кількамоторні конструкції для мінімалізації вищевказаних недоліків. У випадку жорсткого зв’язку – навпаки, легкий диск має перевагу над важчим.
Велике значення має не лише тип приводу, але і матеріал через який передається обертове зусилля на диск. Наприклад, програвачі EMT 930 та Gates CB77. Обидва програвачі роликової конструкції, однак у першого значно жорсткіший зв’язок за рахунок твердішого матеріалу ролику. Може здатися, що заміна ролику Gates на аналогічний по жорсткості EMT спричинить паритет між ними, однак на ділі це не так… Точність виготовлення вузлів та якість двигуна EMT дозволяє застосувати жорсткіший зв’язок без підвищення рівня детонацій, у той час як у американця ми не доб’ємося нічого крім підняття рівня рокоту.

Пасикові програвачі

Програвач – клон Verdier, зі застосуванням магнітної системи.

Розпочну з найменш цікавого мені – пасикового приводу. Назва сама говорить за себе – обертання диску спричиняється шляхом посередника у вигляді пасика, чи нитки. Даний тип програвачів у наш час становить 99% від усіх випущених, що пов’язане з простотою їх виробництва та низькими вимогами до мотору, оскільки можна мінімалізувати його вплив на диск, шляхом його винесення за межі плінта та завдяки демпферним властивостям пасика. Другою стороною медалі є нестабільна швидкість через можливість пасика розтягуватися, чи ковзати, а також нездатність адекватно передавати крутний момент. Для боротьби з першою проблемою максимально обтяжують диск(у першу чергу по периферії), другою – експериментують з матеріалом пасику, кількістю двигунів та ін. Також у програвачах даного типу інколи використовують опонентні магніти між диском і шассі, що дозволяє дещо зняти надлишковий тиск важкого диску на опорник.

Дані системи бувають двох типів: у першому випадку диск знаходиться у підвішеному стані і контактують лише бокові стінки. У другому випадку – знімається лише частина навантаження.

Враховуючи все вищевказане можна сказати, що у переважній більшості програвачі даного класу страждають браком динаміки, однак мають низькі показники різного роду детонацій. Краще проявляють себе на джазі і класиці.

Прямий привід

Другий тип – прямий. Це вид приводу, коли опорний диск розташований безпосередньо на валу двигуна. Це значно складніший тип програвачів, оскільки значно підвищуються вимоги до якості самого мотору- всі детонації, чи флюктуації швикості передаються відразу на диск. Традиційно в контексті direct drive всі говорять про досить електронно складні програвачі, однак були і вінтажні(механічні) програвачі прямого приводу, про які розповім пізніше. Основною особливістю ДД програвачів є те, що мотор має працювати зі швидкістю, яка відповідає швидкості обертання диску, наприклад 33.3 об. , це змушує виробників застосовувати складні системи електронного контролю роботи двигуна. Даний тип програвачів не розглядаю через особистий досвід з одним з кращих представників класу – technics sp-10, у якого виникли проблеми з мікросхемою контролю швидкості.

Черв’ячний/редукторний тип

Третій тип – програвачі редукторного типу або в народі “черв’ячного”.

Це були справжні перші програвачі direct drive, однак на відміну від попередніх, для зниження швидкості обертання диску використовувався редуктор з черв’ячним механізмом. Це були дуже громіздкі програвачі, характерною особливістю яких був шалений крутний момент і дуже жорсткий зв’язок двигуна і диску. Це вимагало надзвичайної прецизійності при виготовленні і дані програвачі коштували на порядок дорожче, ніж інші. Вони володіли високою ритмічністю і стабільністю, але певною ціною… Завдяки такому жорсткому зв’язку, попри всі засоби вібророзв’язки, чудово передавалися детонації. У випадку моно голів(у яких голка рухається у горизонтальній площині) це було не відчутно, але у випадку стерео – породжувало багато проблем. Теоретично можливо зробити правильний програвач даного типу: з відповідними демпфувальними вузлами та масляною ванною для редуктора, однак навряд ми це побачимо.

Для перемикання швидкості доводилось застосовувати декілька моторів з різними передаточними числами.

Найвідомішими представниками є Presto 64A і RCA 70D

Роликові програвачі

Наступним типом програвачів є роликові програвачі. Це тип приводу, при якому крутний момент з двигуна на диск передається через посередник – гумовий ролик. Існує дуже багато чудових представників даного типу програвачів. Хороші екземпляри зберігають як відносно жорсткий зв’язкок диску і мотору, так і демпферні властивості посередника- ролика. Роликові програвачі бувають найрізноманітніших конструкцій: з підводом ролика у горизонтальній чи вертикальній площині(напр. Lenco), з регулюванням швидкості магнітним, чи механічним гальмом, з перемиканням швидкості за допомогою одного чи декількох роликів та багато інших.

Бандажний привід

Останнім приводом, про який сьогодні згадаю, буде так званий бандажний привід або роликово-безроликовий. Досить рідкісний тип приводу, який застосовувався буквально декількома компаніями на кшталт Byer. У програвачів даного типу вал мотору безпосередньо підводиться до внутрішнього ободу диску, який зсередини вкритий гумою. Це дозволяє ще більше наростити крутний момент, відповідно і динамічні характеристики, при низькому рівні детонацій(у випадку якісно виконаних вузлів, двигуна та правильному підборі внутрішнього демпфера та сили прижиму). Не розраховував, що колись буду мати змогу стикнутися з такою екзотикою через її вартість на вторинці, однак пощастило що п.Сергій Karmadon знайшов спосіб підведення мотору до платера і зможе зробити останню копію і для мене.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *